Путівник проведе вас таємничими лабіринтами унікальної історії міста, що було межовим каменем між Заходом і Сходом, між християнством та ісламом. Це найдокладніше видання є підсумком багаторічних досліджень вчених-істориків. Воно знайомить читача з минулим міста і відкриває двері в сучасне Кам’янця-Подільського. Книга містить понад 550 ілюстрацій і 5 картосхем. Путівник розрахований не тільки на любителів подорожей, змістовну інформацію в ньому знайдуть й історики-фахівці.
О. Мацюк. Замки і фортеці Західної України, видання 2-е (укр. мовою). 2005 р., 200 с., 322 іл. (Пол. мовою). 2008 р., 232 с., 428 іл
Ця книга – подорож в історію, розповідь про туристичні маршрути до пам’яток оборонного будівництваЗахідної України. Львів і Кам’янець-Подільський, Жовква і Лаврів, Острог і Крилос, Тернопіль і Бучач,Дубно і Болехів, Олеськ і Кременець, – ось далеко не повний перелік міст і селищ, де зможе побуватидопитливий читач, ознайомитись з замками і монастирями, городищами і церквами, костелами ісинагогами – пам’ятками нашої старовини. Автор туристичних маршрутів – львівський історик, якийпонад 30 років віддав вивченню замків і фортець України.
В. Собашко. Дорогами і стежками Карпат. Туристичний путівник. 2003 р., 328 с.
Це – найдокладніший туристичний путівник по Головному вододільномухребту Українських Карпат відкордону з Румунією до Торуньського перевалу. В книзі В. обашка описані 150 пішохідних маршрутіврізної складності,з виходами на маршрути як з Івано-Франківської, так і з Закарпатської області. Описмаршрутів супроводжується детальною характеристикою місцевості,місць для привалів, ночівлі тахарчування; звертається увага на можливінебезпечні ситуації. Автор запрошує пройти мальовничимидорогами та стежками Карпат, які після багаторічних мандрівок стали для нього відкритою книгою.Путівник розрахований на туристів різної підготовки – від школярів до досвідчених мандрівників.
Т. Сабодаш. Олеський замок: Путівник. 2009. 260 с, 298 іл.
За три десятиліття, минулі від відкриття музею в Олеському замку, він мав лише два невеликих путівники. Таке більш ніж скромне відображення у друкованих виданнях не відповідає справжньому значенню однієї із найбільших мистецьких збірок України й найважливіших колекцій давнього українського мистецтва. Тому видання нового обширного путівника цілком на часі, а включення до нього матеріалів багатих фондосховищ робить його унікальним для видавничої практики. Це справді піонерська пропозиція, здатна стати початком відновлення тривалий час занедбаних масових видань, призначених популяризувати мистецькі скарби України та спадщину українського мистецтва. Путівник докладно знайомить з історією музею та чинною експозицією, на прикладі зібраних у його стінах пам''яток дає широку панораму мистецької спадщини західноукраїнських земель від княжих часів до кінця XVIII ст. Безпрецедентним є огляд фондосховищ, який показує найважливіші групи зібраних об''єктів, справжнє багатство зосереджених тут колекцій і через них знайомить із важливими етапами передісторії музейних скарбів західноукраїнських земель. Монографія Т. Сабодаш не лише дає уявлення про збірку на рівні, який виходить далеко поза межі звичних музейних путівників, але й нерідко впроваджує до широкого обігу результати наукових відкрить авторки та інших дослідників. А ретельно підібраний та вдало зіставлений різноманітний ілюстративний ряд надає путівникові не тільки чітких ознак найповнішої й виняткової для практики українського книговидання презентації колекції. Він, безперечно, покликаний водночас стати також цінною і вартісною пам’яткою не лише про музей, але й Львівщину та західноукраїнський регіон загалом.
Дмитро Шльонський, Олексій Браславець. Андріївський узвіз. Його історія і путівник по Музею Однієї Вулиці (укр. та рос. мовами). 2007, 2008, 160 с.
Андріївський узвіз – найдавніший з усіх вулиць Києва. Він надзвичайно цікавий своєю історією, архітектурою, долями людей, які тут мешкали. Андріївський узвіз по праву вважають символом нашого міста. У День Києва, в травні 1991 року, Музей Однієї Вулиці вперше відкрив свої двері. Музеїв, присвячених історії лише однієї вулиці, немає в жодному місті світу, крім Києва. Вперше у вітчизняній музейній справі творці унікальної експозиції втілили в ній передові й певною мірою несподівані ідеї. Змістовність та незвична форма музейної експозиції приваблюють все нових і нових відвідувачів. Путівник написаний людьми, які кілька років вивчали історію Андріївського узвозу – Дмитром Шльонським, засновником і директором Музею Однієї Вулиці, заслуженим працівником культури України, та Олексієм Браславцем, одним із авторів концепції музею. Книга, наче досвідчений гід, проведе читачів Андріївським узвозом, залами Музею Однієї Вулиці і стане частиною пам''яті про дивовижний куточок стародавнього Києва.
Крушинська О. Дністер. Туристичний путівник. У 2-х томах.
Том перший. Від витоків до гирла Збруча. – Львів: Центр Європи, 2016.
– 624 с., 929 іл.
Ця книжка – перший путівник і перше історико-краєзнавче видання, присвячене Дністру, одній з трьох найдовших річок нашої країни (1362 км).
У книзі розповідається про замки, фортеці, монастирі, муровані й дерев’яні храми і синагоги, забудову історичних містечок, панські маєтки і печерні монастирі – загалом понад 500 пам’яток архітектури. Не лишилися поза увагою фортифікації часів Першої і Другої світових воєн, залізниці, промислові споруди, млини, мости і поромні переправи. В описі природи акцент зроблено на наймальовничіші об’єкти: каньйони Дністра та його допливів, гори, скелі, водоспади, озера, заповідні урочища і печери.
Шлях від витоків до гирла Дністра розділено на 11 маршрутів, з них 5 подаються як для туристів-водників і містять поради з навігації, а решта рекомендована для автотуризму. Книжка містить понад півтори тисячі ілюстрацій – сучасних і архівних фотографій, малюнків, картосхем.
Перший том охоплює ділянку Дністра від його витоків до гирла Збруча – річки-кордону, що розділяла Австро-Угорську й Російську імперії, “панську” Польщу і Радянський Союз. Найхарактерніші категорії пам’яток для описаної ділянки – це дерев’яні церкви й дзвіниці, забудова історичних містечок, костели і кляштори, маєтки польської шляхти, руїни замків XIV–XVII ст. (Галич, Золотий Потік, Раковець, Чернелиця, Язловець, Червоногород, Новосілка, Кривче, Кудринці, Окопи), пам’ятки княжої доби і музеї, об’єднані у складі Національного заповідника “Давній Галич”, австрійські фортифікації часів Першої світової війни, буковинські церкви й монастирі. Маршрути 5–7 присвячені Дністровському каньйону з його стрімкими меанд рами, урвистими скелястими берегами, густими лісами, каскадами водоспадів і культовими печерами. Сповнені загадок і каньйоноподібні долини дністровських допливів: Джурина, Стрипи, Серету й Збруча.
Науковий консультант: Валентин Стецюк, керівник експедиції “Дністер”
Крушинська О. Дністер. Туристичний путівник. У 2-х томах. Том другий. Від гирла Збруча до Чорного моря. – Львів: Центр Європи, 2017. – 496 с., 645 іл.
Ця книжка – перший путівник і перше історико-краєзнавче видання, присвячене Дністру, одній з трьох найдовших річок нашої країни (1362 км). Вона бере початок у Карпатах і впадає у Чорне море, перетинаючи на своєму шляху по Україні й Молдові чотири історико-географічні регіони: Галичину, Поділля, Буковину й Бессарабію – звідси й розмаїття пам’яток, зосереджених на її берегах. У книзі розповідається про замки, фортеці, монастирі, муровані й дерев’яні храми і синагоги, забудову історичних містечок, панські маєтки і печерні монастирі – загалом понад 500 пам’яток архітектури. Не лишилися поза увагою фортифікації часів Першої і Другої світових воєн, залізниці, промислові споруди, млини, мости і поромні переправи. В описі природи акцент зроблено на наймальовничіші об’єкти: каньйони Дністра та його допливів, гори, скелі, водоспади, озера, заповідні урочища і печери. Шлях від витоків до гирла Дністра розділено на 11 маршрутів, з них 5 по-даються як для туристів-водників і містять поради з навігації, а решта рекомендована для автотуризму. Книжка містить понад півтори тисячі ілюстрації сучасних і архівних фотографій, малюнків, картосхем. Другий том охоплює ділянку від гирла Збруча до Чорного моря. На ній Дністер тричі змінює свій вигляд: до Дністровської ГЕС – це водосховище з прямовисними скелястими берегами, за греблею – це знову швидкоплинна річка, а при впадінні у лиман він утворює розлогі плавні, що охороняються у складі Нижньодністровського національного природного парку. Саме на ділянці, включеній до другого тому, розташовані найбільші на Дністрі фортеці (Хотинська, Сороцька, Бендерська, Аккерманська) і печерні монастирі. На берегах лиману розкинувся Білгород-Дністровський з його фортецею й десятками інших пам’яток різних епох, неподалік – Шабо, колишня колонія швейцарських виноробів, де нині діє Центр культури вина. Вперше поза межами наукових публікацій описано споруди “лінії Сталіна”. Пам’яткам, ландшафтам і колориту Молдови та радянсько-проросійській екзотиці невизнаної Придністровської Молдавської Респуб ліки присвячено окремий розділ, який можна вважати першим у нашій країні путівником по Молдові – своєрідною “книжкою в книжці”.